Yangın Alarm

Günümüzde birçok yapıda kanunen olması gereken yangın alarm sistemleri yapının belirlenen noktalarına yerleştirilen ısı veya duman dedektörleri ile yangın durumunu algılayabilirler. Ayrıca belirlenen bölgelerdeki yangın butonları sayesinde kişilerin fark ettiği tehlikeler de tüm yapıdakileri uyarmaya ve can ve mal kaybını önlemeye yarar.

 

Yangın Algılama Sistemlerinin Çalışma Şekilleri

Yangın algılama sistemlerimizde bir yangın panelimiz mevcuttur. Yangın panelimiz yangın algılama elemanlarından yani yangın butonları ve yangın dedektörleri gibi elemanlardan uyarılar geldiğinde bunları değerlendirip flaşörleri ve sirenleri aktif duruma getirir. Bu çalışama prensibine göre yangın alarm sistemleri ikiye ayrılır.

 

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel sistemler bölge mantığı ile çalışmaktadır. 1 bölgede kullanılan sistemin kapasitesine göre çoklu dedektör (algılma elemanı) bağlanabilir. Adresli alarm sistemlerine göre daha basit bir teknolojiye sahip olankonvansiyonel yangın alarm sistemleri genellikle ev ya da ufak katlı apartman dairelerinde kullanılmaktadır. Bu alarm sistemleri daha basit ve standarttır. Konvansiyonel yangın alarm sistemleri yangın butonları ve sirenlerin bağlama yapılacağı giriş ve çıkışlara sahiptir. Herhangi bir yangın durumunda tehlikenin yeri bölgesel olarak anlaşılabilir. 

 

Örneğin bir katta konumlandırılmış birçok alarm sistemi bulunur, bu sistemler her daire ve hatta dairelerdeki odalara tek tek yerleştirilmektedir. Yangın olması durumunda farklı daire ve odalara yerleştirilmesine rağmen ana panelde sadece yangının bulunduğu kat gözükmektedir. Bu sebeple büyük bina ve oda alanlarına sahip otel, alışveriş merkezi ya da okul gibi mekanlardan ziyade ev ya da küçük katlı binalar için konvansiyonel yangın alarm sistemleri kullanılmaktadır, çünkü bu yerlerde kattaki oda ya da daire sayısı az olduğundan dolayı tek tek kontrol edilmesi daha kolaydır. Konvansiyonel alarm sistemlerinde ana panele 25 yangın alarm noktası bağlanabilmektedir.

 

Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Gelişen teknolojiyle beraber yangın alarm sistemleri de oldukça yüksek teknolojili özellikler kazanmaya başlamıştır. Adresli yangın alarm sistemleri bu son teknoloji ürünlerin başında gelir. En önemli özelliklerinin başında çok aktif bir kontrol panelinin olmasıdır. Bu kontrol paneli sayesinde binanın her yerindeki noktalar tek tek tespit edilip kontrol edilebilmektedir. Özellikle firma, bina, hastane, okul ya da alışveriş merkezleri gibi büyük ve kontrol edilmesi zor yerlerde yangın müdahale ve engellenmesinde oldukça büyük başarılar göstermektedir. Standart yangın alarm sistemlerinde yangın durumu gerçekleştiği andan itibaren yangın dedektör noktalarından sadece yangının hangi katta olduğu anlaşılmaktadır. Bu da özellikle büyük yapılı merkez ve binalarda yangının müdahalesini oldukça geciktirmektedir.

 

Örneğin bir otelin sadece bir katında onlarca oda bulunmaktadır ve o katta yangın olduğunda standart bir yangın sistemi sadece yangının meydana geldiği katı gösterir ve bu aşamadan itibaren yangına müdahale edilmesi için bütün odaların tek tek kontrol edilmesi gerekmektedir. Adresli yangın alarm sistemleri ise yangın dedektör noktaları kat ve oda gibi özel konumlara ve adreslere sahip olduklarından dolayı yangın çıkması halinde alarm verilir ve kontrol panelinden yangının hangi kat ve hatta hangi odada olduğuna kadar bilgi vermektedir. Ya da konumlandırma bilgisine göre değişim göstererek daha detaylı adres bilgileri de verebilmektedir. Ayrıca bir diğer önemli özelliği ise panele bağlı yangın alarm noktalarının120 ila 200’e kadar çıkarılabilmesidir. Bu sayede sadece bir sistemle 200 farklı konuma ve ani müdahale imkanına sahip olunabilir.


Adresli yangın alarm sistemlerinin oldukça güvenilir ve kullanışlı olmasının bir diğer sebebi ise sadece merkez panelinden işlem yapmamasıdır. Farklı konumlandırılan sistemler sadece bir merkeze bağlanarak bu konuda ana kurumu bilgilendirebilir.

 

Örneğin bir şehirde farklı yerlerde konumlandırılmış ofis ve veya binaları olan bir şirketin ana ofis merkezine konulan merkezi panelle, bu şirketin herhangi bir binasında ve hatta o binanın herhangi bir odasında çıkan yangından haberi olabilir ve bunun kontrolünü merkezden gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede merkezin ana ofisi bütün şirket kollarında oluşabilecek tehlikelere karşı direk olarak haber alma sistemine sahip olmakta ve ayrıca istediği vakitte de kontrol edebilme imkanı bulunmaktadır.


Adresli yangın alarm sistemlerinin teknolojik özellikleri sayesinde sisteme birçok yangın senaryosu yüklenebilmektedir. Ortalama olarak 1000 adet yangın senaryosu sayesinde acil bir durumda oluşabilecek can ve mal kayıplarının büyük bir oranda önüne geçilmektedir.

 

Örnek acil bir durumda asansörün çalışmasını kötü etkileyebilecek bir konumdaki yangın noktasına, bu noktada yangın çıkması halinde asansörü zemin kata gönderme senaryosu yüklenebilmektedir. Bu şekilde hem yangın sırasında oluşan zararın önüne geçilmekte hem de yangından dolayı panik halinde asansöre binerek tehlikeli bir konuma gelen insanların bu tehlikeden uzaklaşması sağlanmaktadır.