entrance

Turnike Sistemleri

Turnike sistemleri, belirli bölgelere giriş ve çıkışların kontrollü olarak yapılmasının sağlanması amacıyla üretilmektedir. Turnikeler genellikle paslanmaz 304 çelikten imal edilmekte olup, dış mekanlar için su geçirmez özellikli olanlarda mevcuttur. Turnikeler üzerine yada içerisine geçiş kontrol cihazları takılarak güvenlik seviyeleri arttırılabilir. Kart okuyucu, parmak izi okuma cihazı, yüz tanıma terminali yahut avuç içi damar tanıma cihazları ile entegre çalıştırılabildiği gibi buton yada uzaktan kumandayla da kontrol edilebilir. İstenildiği zaman turnikeler ücretli geçişlerin sağlanmasında da kullanılır. Mesela jeton yada para atılarak wc tuvalet girişlerinde yada kartlara kontör yüklenerek yemekhane girişlerinde kullanılabilmektedir. Sağlam bir turnike için ana çekirdek, göbek mekanizması ve kolların göbeğe bağlantı şekilleri çok önemlidir. Genelde hor kullanıma maruz kalan turnikelerin sağlam olması, fiyatından önemlidir. Turnike modelleri ve çeşitleri şunlardır.

Tripod Turnike Sistemi

Tripod yani üç kollu turnike sistemleridir. Paslanmaz çelikten üretilen tripod turnike sistemi, iç mekân (indoor) ve dış mekan (outdoor) su geçirmez olarak üretilir. AVAX tripod turnike sistemlerinde darbe emici absorberlar kullanılır. Turnike kolundan hızlı geçildiğinde absorber, turnike kolunun sabit bir hızda turunu tamamlamasını sağlar. Göbek mekanizması dökümden imal edilen turnikelerde zamanla kullanıma bağlı kol boşlukları oluşmaz. Tripod turnikelerde en önemli özellik düşen koldur. Acil tahliye gerektiği durumlarda turnike yakınındaki yığılmaları engellemek ve binayı hızlı tahliye edebilmek için tasarlanmıştır. Düşen kollu turnikelerin enerjisi kesildiğinde, yangın alarm cihazından tetik aldığında yada bir butona basıldığında kol aşağı hızlı ve otomatik olarak düşer. Artık geçiş engeli ortadan kalkmış olup insanlar koşarak turnikeden geçerek binayı terk edebilirler. Avrupa’da kesinlikle olması gereken bir güvenlik standardı olan düşen kol özelliğini ülkemizdeki bilinçli kullanıcılarında tercih ettiğini görmekteyiz.

Tripod turnike sistemleri ile geçiş çeşitleri;

  1. Parmak izli turnike sistemleri
  2. Yüz tanıma turnike sistemleri
  3. Kartlı turnike sistemleri

Turnikeler üzerine yerleştirilen parmak izi okuyucu, yüz tanıma cihazı ve kart okuyucular ile turnikelerden kontrollü ve de güvenli geçiş sağlanır.

Comments are closed.